Volkswagen Motorsport, gelecek yılki Pikes Peak tırmanma yarışında yepyeni bir elektrikli araçla etap rekorunu kırmayı planlıyor.

Üzerinde çalışmalara başlanan bu yeni dört çekerli aracın, firmanın 2025’de piyasaya sürmüş olacağı 23 tam elektrikli araca öncülük etmesi planlanıyor.

Volkswagen Motorsport direktörü Sven Smeets, “Pikes Peak bizim için yeni bir başlangıç. İlk kez tam elektrikli bir yarış aracı üretiyoruz” dedi.

“Bu proje ayrıca yeni motorsporları vizyonumuzun önemli bir yapı taşı olacak.”

Volkswagen, WRC’de 4 sezon domine edici bir performans sergilese de, dizel skandalı ile birlikte global motorsporlarından çekilmişti.

Alman üretici, WRC’den ayrıldıktan sonra Polo R5 müşteri aracı üzerinde çalışmaya başlamanın yanı sıra, WRX’de PSRX takımını, GRC’de ise Foust/Andretti Autosport ekibini desteklemeye başlamıştı.

Volkswagen‘in bir önceki Pikes Peak macerası, Jochi Kleint kontrolündeki çift motorlu Golf’ün 1986 yarışında dördüncü olması olmuştu.

Takım bir sonraki yarışa daha güçlü bir motor ile dönmüş ancak ilk sektörün en iyi zamanını elde eden Kleint’in süspansiyonu bitime yaklaşınca kırılmıştı.

156 viraj ve 12.42 millik bu mücadelede en iyi elektrikli araç süresi, Rhys Millen’in 8dk57.118’lik derecesi.

Efsanevi yarışı ilk kez dokuz dakikanın altında dönmeyi başarmış olan Sebastien Loeb’ün Peugeot 208 T16 Pikes Peak ile olan genel klasman rekoru ise 8dk13.878s.

http://volkswagen-tr.com/wp-content/uploads/2017/10/volkswagen.jpghttp://volkswagen-tr.com/wp-content/uploads/2017/10/volkswagen.jpgadminVolkswagen Haberleri
Volkswagen Motorsport, gelecek yılki Pikes Peak tırmanma yarışında yepyeni bir elektrikli araçla etap rekorunu kırmayı planlıyor. Üzerinde çalışmalara başlanan bu yeni dört çekerli aracın, firmanın 2025'de piyasaya sürmüş olacağı 23 tam elektrikli araca öncülük etmesi planlanıyor. Volkswagen Motorsport direktörü Sven Smeets, 'Pikes Peak bizim için yeni bir başlangıç. İlk kez tam...