Volkswagen Passat İncelemesi

Ülkemizde ve dünyada yıllardır sedan arabalara olan ilgi sürüyor. Özellikle son senelerde daha agresif ve keskin görüntülere kavuşan sedan arabalar, çoğu kesimden farklı müşterilere hitap ediyor. Geniş aileler ve şirket aracı olarak değerlendirilebilen sedan araçlar, genellikle iç hacim ve düşük yakıt tüketimi nedeniyle ilgi görüyor. Bu anlamda Volkswagen firmasının köklü sedan modeli Volkswagen Passat oldukça dikkat çekiyor. Farklı motor seçeneklerine sahip olan Passat, sunduğu donanımlar ve düşük yakıt tüketimiyle kendi sınıfında iyi bir konumda yer alıyor.

2010-2015 yıllarında üretilen Passat B7 kasaların satışından oldukça memnun olan Volkswagen firması, 2015 senesinde yeni bir kasa değiştirme operasyonu yaptı. Bu kasa değiştirme operasyonunda araç içi değişikliklerin yanında dış görünümüde oldukça agresifleştirilmesi Volkswagen firması adına aslında bir başlangıçtı. B8 kasa adı verilen yeni Passat modelinden sonra diğer Volkswagen modellerinde de köşeli bir tasarım anlayışına geçildi.

Volkswagen Passat Motor Seçenekleri Nelerdir?

Volkswagen markasının klasikleşmiş olan 1.4 TSi motoru Passat B8’lerde de kullanılmaya devam ediliyor. 1.4 TSi motor seçeneğinde hem 125 beygirlik hem de 150 beygirlik iki seçenek bulunuyor. 125 beygirlik modeli tercih ettiğiniz taktirde, aracı manuel şanzımanlı olarak almanız mümkün. Eğer 150 beygirlik benzinli motor seçeneğini tercih etmek istiyorsanız, sadece otomatik şanzımanlı bir tercihiniz olabilir.

Dizel motor seçeneklerine baktığımızda yine klasikleşmiş olan 1.6 TDi motor seçeneğini görüyoruz. 120 beygir olarak gelen 1.6 TDi motoruyla birlikte isterseniz manuel isterseniz DSG şanzıman tercih edebilirsiniz. Biraz daha güçlü bir dizel motor arzunuz varsa, 2.0 TDi 150 PS, 2.0 TDi 190 PS yada 2.0 TDi 240 PS’lik seçenekleri tercih edebilirsiniz. 2.0 motor seçeneklerinde maalesef manuel şanzıman seçeneği bulunmamaktadır. 2.0 motor seçenekleri oldukça yüksek fiyatlarla satılmaktadır ve fazla tercih edilmemektedir. Dizel motor seçenekleri içerisinden en çok 1.6 TDi motor seçeneği tercih edilmektedir fakat bazı kullanıcılar 120 beygirlik motorun araç için yetersiz kaldığını belirtmektedir. Yani kısaca oldukça ekonomik olan 1.6 TDi 120 beygirlik motor, performans anlamında yeterli değildir.

Volkswagen Passat Donanım Özellikleri Nelerdir?

Volkswagen firmasının klasikleşmiş olan Trendline, Comfortline ve Highline paketleri Passat modeli içinde geçerlidir. Trendline olarak başlayan donanım seviyesi, Highline seçeneğiyle son bulmaktadır. Passat modelinde ekstra olarak Trendline ve Confortline arasında Impression donanım seviyesi de bulunmaktadır.Diğer istenilen donanımlar, ekstra ücret dahilinde eklenmektedir.

Trendline donanım özellikleri şunlardır;

 • LED stoplar
 • Krom çıtalar
 • Anahtarsız çalıştırma sistemi
 • Tuşlu deri direksiyon
 • “Composition Colour” Bilgi ve eğlence sistemi

Impression donanım özellikleri şunlardır;

 • 17” İstanbul aliminyum jantlar
 • Geri görüş kamerası
 • Mobil bağlantı
 • Karartılmış arka ve arka yan camlar

Comfortline donanım özellikleri şunlardır;

 • “Composition Medi” bilgi ve eğence sistemi
 • 17 aliminyum jantlar
 • LED stoplar
 • Tam otomatik klima

Highline donanım özellikleri şunlardır;

 • 18” Dartford aliminyum alaşımlı jantlar
 • LED “High” stop lambaları
 • Geri görüş kamerası
 • LED ön farlar ve LED gündüz sürüş farları
 • Elektrikli ve hafızalı ön koltuklar, masaj özellikli

Volkswagen Passat Yakıt Tüketimi Nasıl?

Passat oldukça geniş ve ağır bir araba. Motor seçeneklerine baktığımızda benzinli ve dizel motor seçeneklerinde belirli motorlar öne çıkıyor. İlk olarak 125 beygir ve 150 beygirlik olan modellerin yakıt tüketimi hakkında konuşalım. Sürüş şekline göre ortalama 125 beygirlik motorla 7 litre yakıt tüketimi harcamak mümkün. 150 beygirlik motorla da ortalama 8-9 litre yakalamak mümkün. Tabi ki şehir dışı çok daha düşük tüketimleri görmek mümkün.

Dizel motor seçeneklerinden 1.6 TDi motoruna baktığımızda, ortalama 5 litre gibi bir değerle gezmek mümkün. Şehır dışı tüketimlerdeyse 3.8 gibi değerleri rahatlıkla görmek mümkün.

adminVolkswagen Haberleri
Volkswagen Passat İncelemesi Ülkemizde ve dünyada yıllardır sedan arabalara olan ilgi sürüyor. Özellikle son senelerde daha agresif ve keskin görüntülere kavuşan sedan arabalar, çoğu kesimden farklı müşterilere hitap ediyor. Geniş aileler ve şirket aracı olarak değerlendirilebilen sedan araçlar, genellikle iç hacim ve düşük yakıt tüketimi nedeniyle ilgi görüyor. Bu anlamda...