2012 Model 1.6 TDi Volkswagen Polo Araçlarda Kronik Bir Problem Var Mı?

Ülkemizde son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar neticesinde dolar ve Euro kurunun çok yükselmesi, araç fiyatlarını oldukça olumsuz etkiledi. Volkswagen Polo alınır mı bir bakalım. Genellikle alt seviye olarak görülen A ve B segmenti araçların bile 150.000 TL bandına çıkması, otomobil ihtiyacı olan kişileri ikinci el piyasasına yönlendirdi. Tabi ki ikinci el araçlara olan ilginin artması, doğal olarak ikinci el piyasasını da arttırdı. İkinci el piyasasında da fiyatların artması, insanların araç bulma konusunda oldukça kafasını karıştırdı. Hem araçların fiyatlarının çok yükselmesi hem de ülkemizde üst üste gelen benzin ve mazot zamları, dizel araçlara olan ilgiyi de etkiledi. Bu anlamda B segmentinin liderlerinden birisi olan Volkswagen Polo araçlara olan ilgi son derece yükseldi. Özellikle 2012 yılından itibaren üretilen 1.6 TDi motor seçeneğine sahip Polo araçların yakıt tüketimin oldukça düşük olması ve güçlü bir dizel motora sahip olması, bu araçların tercih edilme sıklığını arttırdı.

2012 Model 1.6 TDi Volkswagen Polo Teknik Özellikleri Nelerdir?

Bu motor seçeneğinde hem otomatik hem de manuel şanzıman seçeneği olduğunu söyleyelim. Özellikle DSG şanzımana sahip olan Volkswagen Polo, manuel şanzımana sahip modele göre biraz daha seri. Manuel seçeneği tercih ettiğinizde 11.5 saniye gibi seri bir 0-100 değerine sahip bir araç almış olacaksınız. Aynı zamanda oldukça ekonomik olan seçenekte ortalama 4.5 litre civarında bir yakıt sarfiyatı olacaktır. Eğer otomatik vitesli olan DSG modelini tercih ederseniz, 11.1 saniye 0-100 değeri ve ortalama 5 litre yakıt sarfiyatı değerine sahip bir araç almış olacaksınız.

Günümüz şartlarını değerlendirdiğimizde oldukça ekonomik ve seri bir araç sayılabilecek 1.6 TDi Polo, ikinci elde oldukça iyi bir tercih gibi gözüküyor.

2012 Model 1.6 TDi Polo Araçlardaki Kronik Problemler Nelerdir?

Aslında başlı başına sizi uğraştıracak bir problem olmadığını baştan söyleyelim. Bu araçların otomatik modelinde DSG ile ilgili problemler yaşayabilirsiniz. Genellikle DSG ile ilgili yaşayacağınız problemler Doğuş tarafından karşılanıyor. Bu tip araçlarda bazı otomatik vites kurallarına dikkat edilmemesinden kaynaklı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu tipte problemler genellikle 100.000 km dolaylarında ortaya çıkıyor.

Bunun dışında bazı forumlarda aracın düzenli olarak bakımı yaptırılmadığında, yağ kaçağı problemleri ortaya çıkabileceği yazıyor. Genellikle bu tipte problemler çok ufak miktarda ücretler ödenerek çözülebilir.

Volkswagen geçtiğimiz yıllarda bazı araçları emisyon problemi nedeniyle geri çağırmıştı. Bu noktada sıkıntı olan motorlardan birisi şüphesiz 1.6 TDi motorlardır. Genellikle aracın ilk sahibine Doğuş tarafından servise getirilmesi ile ilgili bir bilgi mesajı geliyor. Eğer istenirse Doğuş tarafından bütün masraflar karşılanarak aracın emisyon problemi çözülüyor. Genellikle bu tip uygulamalar yapılmamış araçlar tercih etmeniz sizler için daha iyi olacaktır. İleriki dönemlerde güç kaybı, çekmeme problemleri yaşanabilir.

adminVolkswagen Haberlerivolkswagen polo
2012 Model 1.6 TDi Volkswagen Polo Araçlarda Kronik Bir Problem Var Mı? Ülkemizde son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar neticesinde dolar ve Euro kurunun çok yükselmesi, araç fiyatlarını oldukça olumsuz etkiledi. Volkswagen Polo alınır mı bir bakalım. Genellikle alt seviye olarak görülen A ve B segmenti araçların bile 150.000 TL bandına...