Son dönemlerde ülkemizde ve dünyada SUV satışları oldukça arttı. Birçok marka SUV tipi araçların satış rakamlarından etkilenerek yeni SUV modelleri çıkardı. Firmalar bu modelleri çıkartırken temel olarak hem Arazi şartlarına dayanıklı hem de şehir içi kullanılabilecek araçlar tasarlama çalıştılar. Genel olarak kullanıcılar tarafından oldukça fazla sevilen bu SUV modellerinden birisi de şüphesiz Volkswagen Tiguan.

2017 senesinin sonunda Volkswagen firmasının uyguladığı kasa değiştirme operasyonuyla beraber artık bütün sorunlarından arınan Tiguan modeli, ülkemizdeki şişkin ÖTV fiyatlarına rağmen oldukça iyi satış rakamlarına ulaşmış durumda. Özellikle yüksek araba isteyen ve az vergi ödemek isteyen kullanıcılar için düşük motor seçenekleri sunması da diğer bir tercih sebebi konumunda.

Volkswagen Tiguan Motor Seçenekleri Nelerdir?

Şuan için 2018 model araçlarda 3 farklı motor seçeneği mevcut. Benzinli motor seçeneklerinde artık klasikleşmiş olan 1.4 TSi motor seçeneği öne çıkarken, dizel motor seçeneklerinde 1.6 TDi ve 2.0 TDi seçenekleri mevcut. Eğer kullanıcı manuel ve benzinli bir araç isterse mecburi olarak 125 beygirlik olan versiyonu almak zorunda çünkü 1.4 TSi ve 150 beygirlik olan seçenekte sadece Otomatik şanzıman seçeneği mevcut. Dizel motor seçeneklerine baktığımız zaman 1.6 TDi ve 115 beygirlik bir motor seçeneği önümüze çıkıyor. Bu motor seçeneğinde hem manuel hem de DSG şanzıman tercih edilebilir. Ülkemizde fiyatlar sebebiyle çok tercih edilmese de, 2.0 150 beygirlik TDi seçeneği de mevcut. Kullanıcı bu seçeneği tercih ederse, mecburi olarak otomatik vites bir araca sahip olacak çünkü 2.0 TDi araçlarda manuel şanzıman seçeneği mevcut değil.

Volkswagen Tiguan Donanım Özellikleri Nelerdir?

Volkswagen Tiguan aracına baktığımızda aslında klasikleşmiş olan 3 farklı donanım paketi görüyoruz. Bunlar; Trendline, Confortline ve Highline. Düşük donanım seviyesinden yüksek donanım seviyesine doğru sıralanmış olan bu donanım seçeneklerinde bazı temel farklılıklar mevcut. Bu farklılıkların bazıları araç içini bazılarıysa araç dışını etkiliyor.

Trendline donanım özellikleri şunlardır;

 • Deri direksiyon simidi
 • 17 Jantlar
 • Tam otomatik klima
 • Led stoplar
 • Bluetooth bağlantı seçeneği (Telefon bağlamak için)

Confortline donanım özellikleri şunlardır;

 • 0 inch Multimedya dokunmatik ekran
 • Gümüş tavan çıtaları
 • 17 Jantlar
 • Bluetooth bağlantı seçeneği (Telefon bağlamak için)
 • Farklı renkli ekran

Highline donanım özellikleri şunlardır;

 • LED stoplar
 • 18 inch jantlar
 • Geri görüş kamerası
 • Otomatik park etme özelliği
 • Led gündüz sürüş farları ve led mid farlar

Volkswagen Tiguan Yakıt Tüketimi Nasıl?

SUV araçlar arasında en çok tercih edilen araçların başında gelen Tiguan, yakıt tüketimi konusunda da oldukça başarılı durumda. Özellikle 1.6 TDi motor seçeneğinde oldukça düşük tüketimler sunan Tiguan, benzinli motor seçeneğinde de rakiplerinden iyi durumda. 1.4 TSi 125 beygirlik versiyonda ortalama 8 litre yakıt tüketimine sahip olan araç, diğer benzinli motor seçeneği olan 150 beygirlik versiyonda ortalama 9.5 litrelik bir yakıt tüketimine sahip. Tiguan modelinin en az yakan motor seçeneği olan 1.6 TDi motor seçeneğindeyse 5.5-6 litrelik bir yakıt tüketimi yakalamak mümkün. Özellikle dizel ve manuel Tiguan almayı düşünüyorsanız, çok daha iyi değerleri yakalamak mümkün.

Volkswagen Tiguan Alınır Mı?

Volkswagen Tiguan satışları ülkemizde oldukça yüksek. Özellikle belirli yaşın üstündeki kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilen Tiguan modeli, SUV kategorisinde de ilk üçte diyebiliriz. Özellikle yüksek araba merakı olan ve düşük vergi ödemek isteyen kullanıcılar için oldukça güzel bir tercih olabilir. Şuan için en büyük sıkıntısı, ülkemizdeki araç fiyatlarının çok artmış olması. Bunun dışında oldukça keyifli ve tercih edilebilecek bir model diyebiliriz.

adminVolkswagen Haberleri
Son dönemlerde ülkemizde ve dünyada SUV satışları oldukça arttı. Birçok marka SUV tipi araçların satış rakamlarından etkilenerek yeni SUV modelleri çıkardı. Firmalar bu modelleri çıkartırken temel olarak hem Arazi şartlarına dayanıklı hem de şehir içi kullanılabilecek araçlar tasarlama çalıştılar. Genel olarak kullanıcılar tarafından oldukça fazla sevilen bu SUV modellerinden...